Як зміниться життя після запровадження особливого правового режиму – Радник з питань ВПО

Як зміниться життя після запровадження особливого правового режиму

25 листопада 2018 року, відбувся черговий акт агресії з боку Російської Федерації. Російські прикордонники атакували та захопили три українські кораблі в районі Керченської протоки. В результаті нападу три члени українських екіпажів отримали поранення. Всього в полоні Росії опинилося 23 українських військових.  У відповідь на акт агресії 26 листопада Верховна рада України прийняла Закон про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні». Згідно з законом у 10 областях України вводиться режим воєнного стану строком на 30 днів, із 26 листопада 2018 року (14.00) до 26 грудня 2018 року (14.00). Цей спеціальний правовий режим діятиме на території Вінницької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Чернігівської, а також Донецької, Запорізької, Херсонської областей та на території внутрішніх вод України Азово-Керченської акваторії.

Що таке «воєнний стан»?

Відповідно до ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан – «це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень».

Що передбачає особливий правовий режим воєнного стану?

  1. Розширення наявних та надання спеціальних повноважень військовому командуванню, Міністерству внутрішніх справ України, іншим органам державної влади та місцевого самоврядування щодо здійснення заходів «необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави».
  2. Розроблення та введення в дію Кабінетом Міністрів України плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні, а також забезпечення необхідного постачання ресурсів, фінансів, майна та послуг Збройним Силам України та іншим військовим з метою виконання останніми покладених завдань. Приведення Державної служби України з надзвичайних ситуацій, обласних державних адміністрацій, інших державних органів, установ, підприємств, організацій всіх форм власності у готовність до виконання необхідних завдань.
  3. Утворення обласними, Київською міською державною адміністрацією, органами місцевого самоврядування рад оборони та сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.
  4. Можливе тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а саме: недоторканність житла, таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, особисте і сімейне життя, свобода пересування та вільного вибору місця проживання, свобода слова та вираження думки, виборчі права, свобода зборів, право власності, право на зайняття підприємницькою діяльністю, право на працю, право на страйк та право на освіту. А також, можливе тимчасове обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні  для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Наприклад, використання потужності та трудових ресурсів підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, зміна режиму їхньої роботи та умов праці, примусове відчуження майна.
  5. Повідомлення Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав  про запровадження режиму воєнного стану, обмеження прав і свобод людини і громадянина, що є відхиленням від зобов’язань за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права із зазначенням меж цих відхилень та їх обґрунтуванням.

Як конкретно тимчасові обмеження конституційних прав і свобод людини можуть вплинути на життя людей?

Прикладом обмежень може бути встановлення комендантської години, запровадження трудової повинності, примусове відчуження майна, примусове оселення громадян іноземної держави, заборона проведення масових заходів. Однак, наразі відомий лише перелік прав і свобод, які можуть бути обмежені. Варто пам’ятати, що згідно з вимогами міжнародного права, будь-які обмеження повинні мати чіткі межі, бути необхідними, тобто, мати певну мету, а також бути пропорційними цій меті.   

Ганна Дудінська, юристка програми “Радник з питань ВПО”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *