Радник з питань ВПО

3 липня відбулося засідання Комітету Верховної ради України з питань охорони здоров’я. У відповідь на звернення до керівництва Комітету від експертів програми «Радник з питань ВПО» та Stabilization Support Services депутати вирішили заслухати інформацію від працівників медичної сфери Луганської та Донецької областей щодо поточно стану справ з медичним обслуговуванням та забезпеченням в регіоні.

За словами Юрія Узуна, директора Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА, в «сірій зоні» в Донецькій області знаходиться 61 населений пункт, де мешкають переважно пенсіонери. На цій території діє 31 амбулаторія, активно працюють міжнародні благодійні організації та фонди, які допомагають місцевим мешканцям ліками та консультаціями. Державне забезпечення області ліками та медпрепаратами, за словами чиновника,  відбувається за залишковим принципом та набагато гірше ніж в Харківській чи Дніпропетровській областях. Присутніх на засіданні представників Міністерства охорони здоров’я України здивувала заява директора департаменту про те, що область не отримує субвенцій для переселенців, яких в області нараховується більше 500 тис. осіб.

Аналогічна ситуація в Луганській області. За інформацією, озвученою Ларисою Кульбач, в Луганській області проживає 260 тис. переселенців, на яких область так само не отримує державних субвенцій. В «сірій зоні» розташовано 24 населені пункти, в яких проживає 26 тис. місцевих та 10 тис. переселенців. Працюють 8 амбулаторій та 10 фельдшерських пунктів. Серйозною проблемою є нестача лікарів та медичних працівників. Місцева влада для вирішення проблеми хоче ініціювати розробку пілотного проекту з реформування медичної сфери області.

В свою чергу експерти програми «Радник з питань ВПО», спираючись на інформацію, надану радниками в регіонах, запропонували депутатам та присутнім на засіданні представникам МОЗ України кілька рекомендацій для покращення ситуації із медичним обслуговуванням та забезпеченням в цих областях.

Рекомендується в першу чергу започаткувати механізми мотивації лікарів і медичного персоналу залишатися працювати на цих територіях. Держава повинна передбачити введення коефіцієнта підвищення зарплати для лікарів та іншого медичного персоналу, який працює на цій території за аналогією із положеннями Постанови КМУ «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції». Крім того, має бути розроблений та введений компенсаторний механізм для населення, враховуючи важкодоступність (у «червону зону» не їздить швидка, недостатнє транспортне сполучення тощо) медичних закладів. Створення єдиної бази даних про пільги та компенсації, на які мають право ВПО та мешканці непідконтрольних, прифронтових територій дозволить людям швидко та в необхідному обсязі знаходити потрібну інформацію про державні пільги та програми підтримки.

Необхідною умовою для покращення ситуації в Луганській та Донецькій областях в сфері охорони здоров’я є прийняття депутатами законопроекту №6692, який має на меті відновити право на пенсію для громадян, які через різні причини не можуть отримати довідку ВПО. Справа в тому, що переселенці та мешканці прифронтових територій на п’ятому році війни залишаються однією із найуразливіших соціальних груп в Україні. Згідно даних, наданих радниками з питань ВПО, станом на квітень 2018 року 56% всіх переселенців в Україні проживають в Донецькій та Луганській областях. Більше 52% всіх переселенців – пенсіонери, ще 15% – діти. Майже 3,5% – люди з інвалідністю.

Під час своєї роботи в регіоні, радники з питань ВПО фіксували звернення та скарги з боку мешканців та переселенців на проблеми із медичним обслуговуванням та забезпеченням. Складнощі із доступом до медичного обслуговування та забезпеченням для мешканців прифронтових територій помножуються на проблеми із отриманням пенсій, що створює дуже складну ситуацію для сотень тисяч громадян. За даними експертів програми «Радник з питань ВПО», щомісяця близько 200 тисяч переселенців стикаються із тим, що Пенсійний фонд через різні причини блокує виплати пенсій. Гучним прикладом такої дискримінації став випадок Ігоря Козловського, вченого – переселенця з Донецька, який провів два роки в полоні «ДНР». Через те, що вчений виїжджав за територію України на зустрічі з європейськими високопосадовцями, йому заблокували виплату пенсії. І хоча проблема особисто для Ігоря Козловського швидко вирішилася не в останню чергу завдяки втручанню українських правозахисників та політиків, вона залишається актуальної для сотень тисяч громадян України.

 

Не маючи грошей, ці люди не можуть купити собі необхідні ліки навіть там, де ситуація із забезпеченням прийнятна. Набагато гірша ситуація в тих громадах, які мешкають в так званій «сірій зоні» або на непідконтрольних територіях.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *