Рейтинг подій у сфері захисту переселенців, які сталися у 2018 році. – Радник з питань ВПО

Рейтинг подій у сфері захисту переселенців, які сталися у 2018 році.

Перемоги у розв’язанні проблеми житла та отримання офіційного статусу для постраждалих внаслідок конфлікту дітей. Поразки – право голосу та пенсійні виплати. Експерти назвали успіхи та невдачі минаючого року в сфері захисту прав внутрішньо переміщених осіб в Україні.

27 грудня експертки програми «Радник з питань ВПО» за участі представників Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України та Міністерства соціальної політики України презентували рейтинг подій у сфері захисту переселенців, які сталися у 2018 році.

 

Серед перемог 2018 року учасники назвали процес надання офіційного статусу дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій, програми забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.

«Дуже важливим досягненням є те, що на початок грудня 2018 року вже 7 984 дитини офіційно отримали статус постраждалих. Вже не залишилося жодного регіону, в якому не було б надано цей офіційний статус. Тепер на міжнародній арені ми можемо говорити, що в Україні більше 10 тис. дітей визнано такими, що постраждали внаслідок агресії Росії», – зазначила Олександра Магурова, радниця з питань ВПО в Київській області.

Інструкція, як отримати статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій.

Програма забезпечення ВПО житлом, за словами Георгія Туки, заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, є ще одним прикладом успіху в цьому році.

«Три роки ми від різних колег із різних органів виконавчої влади чули, що головна причина, чому переселенці не можуть розв’язати проблеми з житлом, – це застарілий Житловий кодекс. Але ні в Кабміні, ні у Верховній Раді я не зустрів жодних пропозицій щодо внесення змін у цей Кодекс. Але ми знайшли чинну постанову Кабміну від 1992 року, внесли в неї певні зміни, і це дозволило розпочати процес забезпечення переселенців житлом», – зазначив заступник міністра.

За словами Георгія Туки, першим пілотним містом із реалізації цієї програми став Маріуполь.

Минулого року містом було закуплено 63 квартири для переселенців. Зараз процес цей ще триває. За результатами цього пілотного проекту Уряд ухвалив рішення про розширення дії цієї постанови на всю територію держави. В Кривому Розі триває процес оформлення придбання 15 квартир для переселенців», – зазначив Георгій Тука.

Однак у 2018 році залишаються нерозв’язаними  такі важливі проблеми, як проблема відновлення для переселенців права на участь у місцевих виборах, проблема виплати соціальної допомоги, пенсій для ВПО та мешканців тимчасово окупованих територій.

«Я багато разів бачив на власні очі дуже незрозумілі ситуації, коли переселенці успішно працюють в органах місцевої влади, але водночас  не можуть обирати ці органи місцевої влади. Нас запевняли у Верховній Раді, що цей законопроект (законопроект №6240 – «Радник з питань ВПО») буде внесений до порядку денного, що він буде прийнятий. Але наразі ситуація залишається незмінною. Він навіть не пройшов перше читання в профільному комітеті», – наголосив Георгій Тука.

Щодо розв’язання проблеми виплати пенсій для переселенців представник Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України запевнив, що в установі вважають «недоцільним поєднання процесу виплати пенсій із отриманням статусу ВПО».

Євген Кривошеєв, заступник начальника відділу організації надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам та вирішення питань депортованих осіб Міністерства соціальної політики України, зазначив, що зараз у стінах міністерства триває процес підготовки окремого порядку, згідно з яким громадянам будуть виплачуватися борги з пенсій та інших соціальних виплат. Розробкою займається Директорат розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення.

«Цей порядок буде містити  три моменти. Перше – повернення сум недоотриманих виплат переселенцям. Друге – повернення виплат особам, які були ВПО, але відмовились від довідки і наразі не є переселенцями. І третє питання – соціальні виплати особам, які проживають на окупованій території та не зверталися за цими соціальним виплатами», – зазначив Євген Кривошеєв.

 

Також, за словами чиновника, Мінсоцполітики готує проект документа, який замінить Постанову Кабміну 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Про необхідність пам’ятати про відповідальність держави перед своїми громадянами зазначила Валерія Вершиніна, менеджерка програми «Радник з питань ВПО».

«В Україні, де не існує реєстру жертв конфлікту, а існує лише реєстр ВПО, наявність довідки ВПО стала єдиним засобом отримати соціальні виплати. На жаль, борги з пенсій та інших соціальних допомог для ВПО наразі не виплачуються. Україна накопичує борги перед переселенцями. І ці борги доведеться виплачувати. Але проблема в тому, що виплачувати їх буде значно важче», – зазначила Валерія Вершиніна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *