Правозахисники знають, як виплачувати пенсію мешканцям непідконтрольних територій – Радник з питань ВПО

Правозахисники знають, як виплачувати пенсію мешканцям непідконтрольних територій

Громадськість запропонувала план вирішення проблеми, яку вже чотири роки не може вирішити Уряд.

Група громадських організацій, які займаються захистом прав переселенців, сьогодні на прес-конференції презентувала проект альтернативної системи призначення та контролю за соціальними виплатами для переселенців. Ця система має на меті подолати існуючу дискримінацію пенсіонерів – переселенців. 

В Україні на сьогодні близько 150 тис. пенсіонерів – переселенців не отримують пенсії. Переважно це люди, які або зуміли придбати власне житло та змінили місце реєстрації, або були позбавлені пенсії через виїзд за межі країни чи інші порушення діючого порядку.

“Ми фіксуємо випадки, коли дітям з інвалідністю припиняють виплату пенсій після отримання нового паспорту, в якому відсутня інформація про адресу реєстрації. Таких звернень лише за останній місяць – 15. Існуюча система не просто завдає шкоди громадянам України, залишаючи їх без єдиного джерела доходу, а й позбавляє їх права на вільне пересування, соціальний захист, прирікаючи на виживання”, – зазначила Валерія Вершиніна, менеджерка програми “Радник з питань ВПО”.

Ще понад 700 тис. громадян, за даними правозахисниці, не отримують пенсії через те, що проживають на тимчасово окупованій території. За даними Пенсійного фонду України, борг держави, не враховуючи потенційні суми завданої моральної шкоди за порушення права на пенсію, вже зараз складає 64 млрд. гривень.

Не зважаючи на такі величезні суми заборгованості та порушення прав майже мільйону громадян України, Уряд не змінює існуючу ситуацію. Одним із аргументів влади не виплачувати пенсію є неможливість забезпечення виплати коштів на непідконтрольних територіях. У відповідь, правозахисники зазначають, що вже зараз існує ціла низка розробок, які дозволяють відновити виплату пенсій як переселенцям, так і мешканцям тимчасово окупованих територій.

Це в першу чергу механізм нарахування та виплати  пенсій без прив’язки до довідки ВПО. Зараз тільки пенсіонер, який отримав цю довідку, може отримати пенсію, і лише у разі, якщо буде слідувати порядку, який для нього визначив Кабмін. Ще одним обов’язковим кроком є відміна перевірок проживання переселенців за місцем реєстрації. Ця норма порушує право громадян на вільне пересування. Центральною вимогою учасників прес-конференції стало скасування славнозвісної Постанови КМУ №365, яка визначає порядок нарахування та виплати пенсій переселенцям.

За результатами зустрічі правозахисники підписали та відправили вже другий підряд відкритий лист до прем’єр-міністра з проханням взяти на особистий контроль розв’язання проблеми пенсійних виплат для ВПО та організувати по цьому питанню міжвідомчу нараду. Показово, що відповідь на перший лист громадськість так і не отримала.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *