Позбавлення пенсії на підставі даних «Миротворця» незаконне – Радник з питань ВПО

Позбавлення пенсії на підставі даних «Миротворця» незаконне

У своїй роботі наші експерти стикнулися з інформацією, що органи соціального захисту можуть обмежувати право громадян на отримання пенсії на базі інформації, викладеної на сайті “Миротворець”. Нібито інформація стосовно громадянина України, розміщена на вказаному ресурсі, може слугувати обґрунтуванням перевірки підстав для продовження виплати пенсій. Однак експерти програми “Радник з питань ВПО” запевняють, що держава не може посилатися на таке джерело інформації, як сайт “Миротворець” аби позбавити громадянина конституційного права на пенсію.

“Такі дії не відповідають ані національному, ані міжнародному праву. Відтепер, це не лише питання майнового характеру (оскільки пенсія – це майно громадянина), а й питання поваги до приватного життя, захисту персональних даних, захисту честі і гідності особи”, – зазначила Ганна Дудінська, юристка програми “Радник з питань ВПО”.

За словами експертки, центр «Миротворець» не є офіційною базою даних. Як вказано на самому сайті – це є «незалежна, недержавна організація, створена групою вчених, журналістів та дослідників». Сайтом фіксується на зберігається інформація про «об’єктів дослідів, в діях яких є ознаки злочинів проти національної безпеки України, життя та здоров’я людини, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку». Вказано, що інформація потрапляє на сайт із «загальнодоступних джерел, які використовуються виключно в науково-дослідницьких, творчих та журналістських цілях».

“Передусім, варто не забувати про презумпцію невинуватості, що закріплена в Конституції та є однією з засад кримінального провадження. Підозра, обвинувачення не можуть ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на користь такої особи. Нарешті, доки вину особи не встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, з нею повинні поводитися як з невинуватою”, – зазначила Ганна Дудінська.

Співробітники «Миротворця» не є уповноваженими особами правоохоронних органів. Відповідно, вони аж ніяк не можуть висувати жодних обвинувачень та проводити оцінку доказів, висувати підозру чи обвинувачення.

Із міжнародно-правої перспективи, позбавлення особи пенсії на підставі неофіційної інформації з загально відкритого сайту, на кшталт «Миротворець», може потягнути за собою не лише порушення статті 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції з прав людини, а й статті 8, якою гарантовано повагу до приватного життя. Більше того, протиправним може бути визнано й саме збирання та поширення такої інформації про особу. Мова йде також про публічне «оголошення» особи членом терористичної організації, воєнним злочинцем, порушником державного кордону, посібником бойовиків, тощо, без факту доведення вини цієї особи.

Варто пригадати нещодавній скандал із внесенням до бази даних «Миротворця» колишнього канцлера Германії – Герхарда Шредера. 14 листопада Міністерство закордонних справ Німеччини засудило внесення пана Герхарда Шредера до списку, та вимагало видалення цього веб-сайту. Раніше, ОБСЄ край негативно відреагувало на обнародування сайтом «Миротворець» даних про журналістів, які отримали акредитацію в самопроголошеній «ДНР». Моніторингова місія ООН  також висловлювалася, щодо публікацій персональних даних на сайті «Миротворець» як порушення права на приватне життя та презумпції невинуватості.

Нарешті, варто звернути увагу, що відповідно до Конституції, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначається лише законом. Згідно зі ст. 49 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виплата пенсії припиняється за рішення територіальних органів Пенсійного фонду або суду з наступних підстав:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *