Переселенці можуть не сплачувати судовий збір – Радник з питань ВПО

Переселенці можуть не сплачувати судовий збір

Суд може звільнити пенсіонерів переселенців від сплати обов’язкового судового збору у разі, якщо вони нададуть необхідну інформацію про свій скрутний матеріальний стан.

Незаконно позбавлені своєї пенсії громадяни мають можливість повернути собі гроші через суд. Тим більше, що після того, як Верховний суд України у зразковій справі про припинення, виплати пенсії став на бік переселенців шанси перемогти в такій справі суттєво збільшились. Але бар’єром на шляху до відновлення права на власну пенсію залишається норма про обов’язковість сплати судового збору. Згідно з ч.3 ст. 161 Кодексу про адміністративне судочинство (далі – КАС), до позовної заяви додається документ про сплату судового збору. Тобто громадянин, звертаючись до суду, має сплатити певну суму на користь держави. Станом на жовтень 2018 року, судовий збір становить 1% ціни позову, але не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не менше 0,4 його розміру. Наразі це мінімум 704,8 гривень. Зрозуміло, що для громадян, які живуть на мінімальну пенсію в розмірі трохи більше 1400 грн, сплатити за раз майже половину місячного доходу просто нереально. Пенсіонери – переселенці, зіткнувшись із цією вимогою держави, скоріше відмовляється від позову, втративши останню можливість повернути свої законні гроші.

Однак існує можливість не сплачувати ці гроші. Відповідно до ст. 133 КАС, позивача може бути звільнено від оплати судових витрат, або витрати може бути зменшено, відстрочено чи розстрочено у зв’язку зі скрутним матеріальним станом особи. Якщо позивач подасть до суду клопотання про відстрочення/розстрочення/звільнення від сплати судового збору та докази скрутного матеріального стану, в якому він перебуває, суд може задовольнити його прохання та звільнити його від сплати судового збору.

“У статті 8 Закону України “Про судовий збір”, встановлено, що суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема, якщо предметом позову є захист соціальних прав. Захист права на пенсію належить до цієї категорії справ, тому пенсіонер переселенець може претендувати на звільнення від сплати судового збору, чи надання відстрочки по його сплаті. Ця можливість направлена на забезпечення доступу до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист”, зазначила Ганна Дудінська, юристка програми “Радник з питань ВПО”.

Однак, варто зауважити, що зменшення/відстрочення/розстрочення чи звільнення від сплати судового збору не є обов’язком суду. Суддя, оцінивши докази скрутності майнового стану, може задовольнити або відмовити у задоволенні клопотання.

“Українські суди вважають, що лише факт того, що особа є пенсіонером не доводить скрутний матеріальний стан особи. Однак, у справах де позивач є пенсіонером ВПО, українські суди, як правило, відстрочують сплату судового збору. Більше того, навіть якщо судовий збір доведеться сплатити, відповідно до ст. 2 КАС, однією з засад адміністративного судочинства є відшкодування судових витрат осіб, на користь яких ухвалене судове рішення, тобто усіх витрат пов’язаних з розглядом справи та судового збору”, зазначила Ганна Дудінська.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *