Нові поняття, демократичний контроль та стратегічні пріоритети безпекової політики держави – Радник з питань ВПО

Нові поняття, демократичний контроль та стратегічні пріоритети безпекової політики держави

8 липня в парламентському віснику “Голос України» був опублікований закон України №8068 «Про національну безпеку України»

В пояснювальній записці до даного документу його автори в якості мети зазначили доповнення та перегляд діючого законодавства в сфері безпеки для «забезпечення сталого та ефективного цивільного демократичного контролю над органами та формуваннями сектору безпеки і оборони». Такий контроль за безпековою політикою з боку громадськості є невід’ємною складовою сучасної демократичної держави. Запровадження механізмів контролю та підзвітності державних органів в сфері безпеки та оборони було однією із рекомендацій, яку наполегливо повторювали західні партнери. Представники ЄС, НАТО та США навіть опублікували відкритий лист, в якому висловили занепокоєння відсутністю в фінальному варіанті законопроекту норм про парламентський контроль за СБУ, прозорість фінансування безпекової політики та інше. Однак документ був проголосований та підписаний в останній редакції.

Що саме запроваджує закон «Про національну безпеку України»

На думку юриста, радника з питань ВПО національного рівня Дмитра Коростельова новий закон несе з собою кілька нововведень в сфері політики безпеки та оборони України.  У новому Законі наряду зі спрощеними термінами «національної безпеки», «загрози національної безпеки»  та «національних інтересів» (які вже були визначені ЗУ «Про основи національної безпеки України»), визначено ряд нових термінів, які стосуються різних боків безпеки країни, в тому числі – «сили безпеки», «оборонно-промисловий комплекс», «збройний конфлікт», «воєнний конфлікт», «державна безпека», «демократичний цивільний контроль», тощо.

Законом також визначені Принципи державної політики у сферах національної безпеки і оборони. Серед фундаментальних національних інтересів України зазначено такий як – інтеграція України в європейський політичний, економічний, безпековий, правовий простір, набуття членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору, розвиток рівноправних взаємовигідних відносин з іншими державами.

В документі прописано, що сектор безпеки і оборони підлягає демократичному цивільному контролю, та визначено його складові, принципи та предмет. Крім того, зазначено, що з метою систематичного інформування суспільства про діяльність сектору безпеки і оборони України, забезпечення обґрунтованості рішень державних органів з питань національної безпеки і оборони, про стан виконання заходів розвитку сектору безпеки і оборони періодично, але не рідше ніж раз на три роки, органами сектору безпеки і оборони видаються “Білі книги” або інші аналітичні документи (огляди, національні доповіді тощо).

Визначено джерела та обсяги фінансування сектору безпеки: фінансування складових сектору безпеки і оборони здійснюється за рахунок і в межах коштів, визначених у Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік, а також з інших не заборонених законодавством джерел. Обсяг видатків на фінансування сектору безпеки і оборони має становити не менше п’яти відсотків запланованого обсягу внутрішнього валового продукту, з яких не менше трьох відсотків – на фінансування сил оборони.

В той же час в законі дійсно ігнорується питання контролю за діяльністю СБУ – найбільш закритої від очей громадськості державної структури, та ціла низка інших питань, на яких акцентували увагу західні та українські експерти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *