Кілька фактів про пенсію – Радник з питань ВПО

Кілька фактів про пенсію

Пенсія є майном громадянина, а позбавлення майна є втручанням держави у його право власності.  

Наразі в Україні проживає понад 500 тисяч громадян, які є пенсіонерами та переселенцями. Ще приблизно 700 тисяч громадян України – пенсіонерів, залишилися на тимчасово окупованих територіях. Вони позбавлені права на пенсію та залишені фактично сам на сам із викликами окупації. Втручання в право громадянина на пенсію – це втручання в право власності громадянина, яке може бути визнане порушенням. Порушення права цих людей на пенсію – це порушення норм національного та міжнародного законодавства. Чому так і які можуть бути наслідки для держави, яка обмежує це право для своїх громадян, в матеріалі юристки програми “Радник з питань ВПО” Ганни Дудінської.

1) Чи є пенсія майном?

Так. Однозначно, згідно з практикою Європейського Суду з Прав Людини (далі – ЄСПЛ), пенсія підпадає під захист Ст. 1 Протоколу 1 (право власності). Поняття “property” належить до “autonomous concepts” розроблених ЄСПЛ. Тобто, поняття “майно”, яке міститься в ч.1 ст. 1 Першого протоколу, має автономне значення, яке не залежить від формальних класифікацій у внутрішньому праві. ЄСПЛ інтерпретує його дуже широко, та зараховує до нього рухоме і нерухоме майно, а також майнові і немайнові інтереси. ЄСПЛ також неодноразово вказував у своїх рішеннях, що позбавлення особи майна – є втручанням у право власності. Зокрема, у справах Andrejeva v. Latvia (App. No. 55707/00, §77) та Stummer v. Austria (App. No. 37452/02, §82), ЄСПЛ підтвердив, що принципи, які застосовуються у справах щодо порушення Ст. 1 Протоколу 1, поширюються на пенсії. Отже, якщо чинне законодавство держави передбачає пенсійній виплати, воно повинно розглядатися як таке, що генерує майновий інтерес (Carson and Others v. the United Kingdom, App. No. 42184/05, § 64, Lakićević and others v. Montenegro and Serbia, App. No.  27458/06, 37205/06, 37207/06 and 33604/07, §59).

2) Право власності в особи виникає лише коли вона отримує пенсію “на руки”?

Ні. Ще у справі Müller v. Austria (App. No. 5849/72), на той час Європейська комісія з прав людини встановила, що коли особа робить обов’язкові внески до пенсійного фонду, в неї виникає право власності на частку цього фонду.

3) Пенсія соціальна виплата, а тому майнового інтересу немає?

Ні. Коли громадянин робить обов’язковий внесок до єдиної страхової системи, що передбачає наділення його правом на певні соціальні виплати, це право також інтерпретується як майнове. Таким чином, зменшення або припинення виплати пенсії є втручанням у право особи. (Kjartan Ásmundsson v. Iceland, App. No. 60669/00, § 40; Rasmussen v. Poland, App. No. 38886/05, § 71, Wieczorek v. Poland, App. No. 18176/05, § 57).

4) Чи може держава втручатися в право на пенсію?

Так. Більше того, держава має широкі дискреційні межі в регулюванні цього питання. Однак, будь-яке втручання має передбачатися законодавством (яке є доступним і чітким), переслідувати легітимну мету в інтересах суспільства, а також бути пропорційним.

5) Чи є приклад застосування такого підходу у справах проти України?

Так. Наприклад, справа Pichkur v Ukraine (App. No. 10441/06), в якій ЄСПЛ знайшов порушення Ст. 1 Протоколу 1, оскільки заявник, який багато років працював в Україні і належно сплачував страхові внески, був позбавлений права на пенсію через те, що виїхав на постійне проживання за кордон. В іншій справі, Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine (App. No. 68385/10 and 71378/10), ЄСПЛ розглянув питання невиплати доплати до пенсії, і так само знайшов порушення Ст. 1 Протоколу 1.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *