Борги не сплачувати, гроші – економити – Радник з питань ВПО

Борги не сплачувати, гроші – економити

Бюджет Пенсійного фонду України на 2019 рік демонструє продовження політики економії коштів за рахунок пенсіонерів, переселенців та мешканців окупованих територій.

У 2019 році Пенсійний фонд витратить 397 млрд грн. Це майже на 444 млн гривень менше, ніж планується отримати доходу за рік. Тобто ПФУ вдалося збалансувати свій бюджет та навіть вийти в плюс, зберігаючи коштів у 4 рази більше, ніж  минулого року. Однак показовим є джерело цієї економії.

Судячи з результатів аналізу бюджету ПФУ, проведеного експертами програми «Радник з питань ВПО», основним джерелом економії стало позбавлення пенсії громадян, які постраждали внаслідок війни та окупації.

Про це свідчать наступні факти:

  1.     На «погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», а простіше кажучи – повернення законних  пенсій людям, які були позбавлені цих виплат та змогли через суд довести своє право на них, у 2019 році в бюджеті ПФУ передбачено лише 50 млн грн.

Хоча Пенсійний фонд не публікує даних про загальну свою заборгованість із  пенсій, за різними даними, ця цифра може сягати декількох мільярдів гривень. Фактично в 2019 році більшість пенсіонерів, які через суд довели своє право на пенсію, не зможе отримати цих грошей через економію ПФУ.

  1.     У бюджеті жодної копійки не передбачено на виплати поточної заборгованості Пенсійного фонду внутрішньо переміщеним особам, яка виникає у випадках зміни пенсіонером місця обліку, перевищенням строку перебування на тимчасово окупованій території чи внаслідок інших причин (зокрема через недостовірні дані системи «Аркан»).

Люди, які втратили домівки через війну та окупацію, позбавлені ще й своїх громадянських  прав. Право на вільне пересування для переселенців це тепер питання вибору, як і право на пенсію. Або отримувати пенсію і бути прив’язаним до місця реєстрації як ВПО, чекаючи на чергову перевірку. Або ж вільно подорожувати (зокрема і на окуповані території для догляду за залишеною домівкою), але втратити законну пенсію. І навіть якщо громадянин зможе через суд зобов’язати ПФУ виплатити йому пенсію, борги, які утворилися за час судового розгляду справи, держава не поверне. Принаймні  цього року. Згідно з п.15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ №365 від 08.06.2016 (до якого були внесені зміни Постановою №335 від 2018 р.), «суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України». Сам порядок так досі й не розроблено, а коштів у  бюджеті не передбачено. Знову економія.

  1. Пенсія для громадян України, які залишилися на окупованих територіях, взагалі не передбачена.

Ще одним джерелом економії бюджету ПФУ стали громадяни, які найбільше потребують допомоги та захисту України. Ці громадяни – заручники окупації, заручники терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР». Вони залишилися в полоні репресій, страху, зубожіння та надії на Україну. Але, судячи з бюджету ПФУ, ці надії в 2019 році залишатимуться марними. Від 450 до 700 тис. громадян України в окупації не отримають жодних виплат. Про них просто забули.

  1. Зменшення виплат щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття згідно із ЗУ «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».

У 2019 році на цільову грошову допомогу цим категоріям громадян передбачено на 10 млн грн менше, ніж минулого  року (71 355 тис. грн у 2019 році проти 81 734 тис. грн у 2018-му). Причини такого зменшення незрозумілі. Водночас у бюджеті ПФУ на 16% збільшились витрати на розрахунково-касове обслуговування.

«Зрозуміло, до чого може призвести подібна економія за рахунок громадян України. Відмовляючись від своїх зобов’язань, держава просто відкладає на певний час невідворотнє – виплати з бюджету сотень мільйонів гривень за позовами громадян до Європейського суду з прав людини. І платити ми будемо з власних кишень, з податків, а жоден чиновник, який ухвалював дискримінаційні рішення не понесе покарання, навіть матеріального», – зазначив Дмитро Коростельов, радник з питань ВПО національного рівня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *