Відновлення права на пенсію зекономить мільйони бюджетних коштів – Радник з питань ВПО

Відновлення права на пенсію зекономить мільйони бюджетних коштів

На адресну допомогу пенсіонерам з окупованих територій щороку витрачається більше 266 млн грн.

Мешканці окупованих територій та переселенці, які зареєструвались за новим місцем проживання та відмовились від довідки ВПО, відповідно до діючого законодавства не можуть отримати державну пенсію. За даними Пенсійного фонду України всього на тимчасово окупованих територіях Донбасу станом на серпень 2014 року перебувало 1 278,2 тис. пенсіонерів, в т. ч. у Донецькій області – 767,3 тис. осіб, у Луганській – 510,9 тис. осіб.
У вересні 2017 року була виплачена пенсія 492,5 тис. особам.

«У серпні 2014 році на тимчасово окупованих територіях Донбасу проживало майже 1,3 млн пенсіонерів. У вересні 2017 тільки 490 тис. з них отримали свою пенсію». 

Не отримують пенсії громадяни, що залишили місце тимчасового  проживання, виїхали, померли, не зареєструвалися відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 №509. Всього Пенсійний фонд нарахував 653,1 тис. таких громадян.

Ще 132,6 тис. пенсіонерів з серпня 2014 року залишились проживати на окупованих територіях і жодного разу не зверталися до органів Пенсійного фонду України на підконтрольній території щодо поновлення пенсійних виплат.

На перший погляд, держава, припинивши з серпня 2014 року виплачувати пенсії громадянам на окупованих територіях, зекономила бюджетні кошти. Але таке враження помилкове. Громадяни України, які тимчасово позбавлені можливості реалізувати своє право на пенсію, рано чи пізно повернуть його собі або через суд, і такі приклади вже існують, або після звільнення окупованих територій. Держава буде змушена сплатити борги перед цими громадянами за всі попередні роки. Більше того, якщо громадяни, яким держава заборгувала пенсії помруть, то право на цю заборговану державою пенсію отримають їх спадкоємці.

А поки цього не сталося, бюджет витрачатиме гроші на адресну допомогу як реальним переселенцям, так і тим громадянам, які отримують довідки ВПО з єдиною метою реалізувати своє законне право на пенсію.

Спробуємо розрахувати скільки зайвих грошей витрачає держава через позбавлення права на пенсію громадян України на окупованих територіях.

За даними Мінсоцполітики, з початку 2014 року 929 тис. громадян з чотирьох областей України (Донецька, Запорізька, Луганська та Харківська) звернулися про поновлення соціальних виплат, в першу чергу пенсій. Хоча офіційної статистики не ведеться, однак згідно інформації від працівників регіональних управлінь соціального захисту населення,  не менш ніж у 29% випадках ВПО, які звертаються по адресну допомогу та пенсію, не проходять перевірку за місцем проживання з першого разу.

«Близько 29% всіх зареєстрованих переселенців не проходять перевірку за місцем проживання з першого разу».  

Експерти програми «Радник з питань ВПО» припускають, що це – мешканці окупованих територій, які не мають можливостей залишити власні домівки. Вони приїжджають на підконтрольну Україні території, реєструються як переселенці, однак не маючи коштів на оренду житла, повертаються назад.

Державні органи в результаті перевірки за місцем проживання виявляють, що особи не мешкають за адресою реєстрації та вже за кілька годин, максимум пару днів ці пенсіонери знову звертаються до управління соцзахисту, запевняючи що перевірка помилилася, а вони тимчасово були відсутні вдома.

Але чи варто звинувачувати таких людей? Стикнувшись із війною та її жахливими наслідками, вони намагаються вижити за будь-яку ціну. Частина з тих, кому держава відмовила у пенсійному забезпечені, звертаються по адресну допомогу – грошову щомісячну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На сьогодні сума такої допомоги складає 1000 грн.

У зазначених вище чотирьох областях таку допомогу отримують 37 250 чоловік. Близько 11 тис. з них або 29% – це ті пенсіонери, яким було відмовлено в нарахуванні пенсії і тому вони звернулися за адресною допомогою. Річний обсяг допомоги таким пенсіонерам сягає 129,6  млн грн.

Сума буде ще більшою, якщо врахувати загальну кількість пенсіонерів по Україні, яким вимовляється в отриманні пенсії після перевірок адреси реєстрації. Таких пенсіонерів близько 22 тис. осіб. На допомогу цим громадянам бюджет щороку витрачає 266, 2 млн. грн. Це маже втричі більше, ніж передбачено державним бюджетом на модернізацію всіх професійно-технічних навчальних закладів в Україні.

«Державний бюджет витрачає щороку більше 129,6 млн грн на допомогу пенсіонерам з чотирьох областей України (Донецька, Запорізька, Луганська та Харківська), які через законодавчі обмеження не можуть отримати свою пенсію в іншій спосіб, ніж видаючи себе за ВПО. По всій Україні така сума сягає  266, 2 млн грн на рік». 

Але до чого тут економія?

Експерти програми «Радник з питань ВПО» впевнені, що у випадку, якщо держава поверне цим людям право отримувати пенсію без оформлення довідки переселенця, то потреба виплати адресної допомоги більше ніж для 20 тис. громадян відпаде. Пенсіонерам не потрібно буде щомісяця долати сотні кілометрів, черги на блокпостах, зайві перевірки для отримання адресної допомоги. Вони матимуть право отримувати свою закону пенсію. Звичайно, такі пенсіонери повинні будуть пройти певні перевірки перед цим, але лише ті, які пов’язані із правом на пенсію. Також державний бюджет зекономить на витратах по судових позовах, які вже подають позбавлені пенсії громадяни. Більше того, державні службовці нарешті зможуть суттєво зменшити обсяг перевірок ВПО та зможуть витрачати робочий час та державні кошти на більш корисні справи.

Наразі коаліцією громадських організацій підготовано проект закону №6692, який спрямований на забезпечення гарантованих конституційних прав для сотень тисяч громадян України. Прийняття цього документу дозволить зекономити державі сотні мільйонів гривень та повернути право на пенсію сотням тисяч громадян України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *