Виїзд за кордон і статус ВПО – Радник з питань ВПО

Виїзд за кордон і статус ВПО

Ситуація: На скільки днів переселенець може поїхати за кордон чи повернутися на тимчасово окуповану територію, не втративши при цьому статусу внутрішньо переміщеної особи(ВПО)?

У статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» зазначено вичерпний перелік підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, серед яких зазначено й такі підстави, як повернення особи до покинутого місця проживання та виїзд на постійне місце проживання за кордон.

В абзаці 8 пункту 1 статті 12 вище зазначеного Закону сказано, що якщо особа, відповідно до абзацу 2 пункту 3 статті 9 цього Закону, не повідомила структурний підрозділ із питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від’їзду, рішення про скасування дії довідки приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання.

В абзаці 13 пункту 1 статті 12 вище зазначеного Закону, зазначено, що в разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Слід зауважити, що в заяві про відсутність особи за фактичним місцем проживання особа не зобов’язана вказувати, скільки днів вона буде відсутня. Також, у разі виникнення обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів на непідконтрольних та окупованих територіях України, внутрішньо переміщена особа навряд чи зможе надіслати листа до структурного підрозділу, оскільки поштове сполучення із зазначеними територіями відсутнє, про що наявна інформація на офіційному сайті Укрпошти http://ukrposhta.ua/robota-ukrposhti-v-doneckij-ta-luganskij-oblastyax (непідконтрольні території, дивитись Додаток 1), http://ukrposhta.ua/do-uvagi-kliyentiv-10 (АР Крим).

Відповідно до статті 12 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

  • повернулася до покинутого місця постійного проживання;
  • виїхала на постійне місце проживання за кордон;

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання, згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону, рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Слід зауважити, що можливі випадки, коли переселенець письмово повідомляє управління праці та соціального захисту населення(УПСЗН) про свою відсутність протягом 60 днів за місцем фактичного проживання, а після повернення на фактичне місце проживання пише в день повернення заяву про новий виїзд за кордон і наступного дня письмово повідомляє про свою відсутність за фактичним місцем проживання ще на наступні 60 днів. У такому випадку він не порушує закону.

Якщо ВПО письмово повідомила управління праці й соціального захисту про свою відсутність за місцем фактичного проживання на термін 60 днів, то в разі виникнення вагомих причин, які унеможливили її вчасне повернення, керівник управління не має права скасовувати довідки впродовж 90 днів. При цьому особа, після повернення не пізніше ніж у строк 90 днів, повинна написати письмове пояснення на ім’я керівника УПСЗН, у якому зазначити вагомі причини відсутності.

Якщо ж ВПО не повідомила керівника управління про свою відсутність за фактичним місцем проживання впродовж зазначеного часу, то керівник управління має право скасувати довідку через 60 днів на підставі абзацу 8 частини першої статті 12 зазначеного закону(інформація про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання). При цьому він повинен опиратися на обґрунтовані підстави того, що внутрішньо переміщена особа була відсутня понад 60 днів.

Щодо кількості переміщень, то в нормативно-правових актах відсутні обмеження щодо них.

У частині першій статті 12 зазначеного Закону сказано:

«Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів із дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

дані, отримані з відповідних державних реєстрів;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад із громадськими об’єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Структурний підрозділ із питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

  • 01.07.2018 at 20:56
    Permalink

    26.06.2017р. ВПО подала заяву про те, що буде відсутня за місцем проживання. 28.08.2017р. інспектором був складений акт про відсутність ВПО за місцем проживання, що було підтверджено родичкою ВПО, яка ще повідомила про перебування ВПО за кордоном на роботі. На підставі акту обстеження про відсутність ВПО, з 01.09.2017р. ВПО було припинено соц.виплату. Згідно листа від Держприкордонслужби, відомостей про перетинання держкордону ВПО у період з 04.06.17 по 02.11.2017р – немає. Чи потрібно було скасовувати довідку про взяття на облік ВПО, і якою датою. Дякую.

    Відповісти
    • 05.07.2018 at 13:17
      Permalink

      Ні. В даній ситуації підстави для скасування довідки відсутні. Вичерпний перелік підстав для скасування довідки зазначено в ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон) серед яких значиться виїзд на ПОСТІЙНЕ місце проживання за кордон.

      Крім того, відповідно до п. 10 Порядку провадження за заявами про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, затвердженого Наказом МВС № 816, про оформлення особі документів для виїзду за кордон на постійне проживання територіальний орган ДМС у строк не пізніше трьох робочих днів інформує відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, територіальний орган Пенсійного фонду України, територіальний орган ДФС.

      Також варто зазначити, що скасування довідки відбувається відповідно до п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ № 365, за наявності підстав, що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.

      Відповісти
  • 05.07.2018 at 22:14
    Permalink

    дуже дякую за відповідь!
    Дайте будь ласка відповідь на друге запитання: Якщо Держприкордонслужбою не підтверджено факт перетинання кордону України, але у телефонному режимі ВПО повідомила, що до цього часу вона перебуває за кордоном(у Польщі), то які дії управління соцзахисту населення мали б бути в цьому випадку?

    Відповісти

Залишити відповідь до Администратор Скасувати відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *