Діти-переселенці: облік без паспорту – Радник з питань ВПО

Діти-переселенці: облік без паспорту

Роз’яснення щодо обліку дітей – ВПО, які досягли 14-річного віку та не мають паспортів громадян України.

Відповідно до абзацу третього пункту шостого Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі – Порядок)  довідку отримує кожна дитина, в тому числі та, що прибула без супроводження батьків, законного представника, а також дитина, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи. Згідно пункту другого  Порядку для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається до уповноваженого органу особисто.

Відповідно до частини другої статті 6 Сімейного кодексу України малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Згідно частини сьомої статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини. Це передбачено і пунктом четвертим зазначеного  Порядку: під час подання заяви про взяття на облік заявник пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України. Водночас згідно пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради  України від 26 червня 1992 року N 2503-XII, паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. У відповідності до цього розроблено та діє Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (затверджено Наказом МВС України
13.04.2012 № 320), згідно пункту 1.2 якого паспорт громадянина України видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку.

З огляду на зазначене слід визначити, що хоча свідоцтво про народження дитини не віднесено до документів, що посвідчують особу (ст.13 Закону України  «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»), але в цілях обліку, як внутрішньо переміщених осіб, дітей віком від 14 до 18 років, може застосовуватись у якості альтернативи паспорту громадянина України у разі відсутності останнього.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *